С концерт на „Класик ФМ Оркестър“ откриват „Дните на класиката в Балчик“

0
238

Водещи музиканти от  Европа ще свирят  на открита сцена „Мистрал“ в рамките на седем дни

Третото издание на фестивала „Дни  на класиката в Балчик“ (Balchik Classic Days) ще бъде открито утре вечер (28 юли) с концерт на „Класик ФМ М-тел Оркестър“. Под диригентската палка на маестро Григор Паликаров концертът ще започне от 19,30 часа на открита сцена „Мистрал“.

Солист на първия концерт ще бъде топ виолончелистът на Виенската филхармония Робърт Нат. В поредицата от музикални вечери на сцена „Мистрал” ще бъдат  пианистът  Георги Черкин, солистите на Софийската опера Атанас Младенов, Любов Методиева и Даниел Дамянов. Самостоятелна изява ще намерят и най-добрият  ни перкусионен  ансамбъл „Полиритмия” и арфистката Деница Димитрова, която е преподавател в Ливанската консерватория.

И тази година фестивалът няма да изневери на почитателите на джаза. Изключително атрактивният секстет на Михаил Йосифов ще свири на сцената в Балчик, а певицата им Милица Главнишка ще провокира с очарование, талант и много артистичност.

Съвсем класическо ще е закриването на Дните на класиката с участието на камерния оркестър от Виена „Симфониета дел арте”, солисти на който ще бъдат сопраното Петра Чиба, Жужанна Илиевски, Ян Тегтмайер и Росица Бояджиева, дирижирани от Константин Илиевски.

Водеща на концертите през фестивалните дни ще бъде звездата от Народния театър Биляна Петринска. Талантливата и чаровна актриса ще се пренесе като по ноти от театралния на музикалния подиум, тъй като самата тя не крие любовта си към музиката и често пъти пее любими оперни арии.

ПРОГРАМА

28 юли (събота), 19.30ч.,сцена МИСТРАЛ
КЛАСИК ФМ ОРКЕСТЪР, ДИР. ГРИГОР ПАЛИКАРОВ
Солист:  Робърт Над, виолончело
В .  А. Моцарт  –  Малка нощна музика
Й.  Хайдн – Концерт за виолончело и оркестър D Dur
В. А. Моцарт – Симфония №29

 29 юли (неделя) 19.30ч.
 ГЕОРГИ ЧЕРКИН, ПИАНО
Й. С. Бах/Ф. Бузони
– Хорален прелюд в сол минор, BWV 659
– Хорален прелюд в сол мажор, BWV 734
П. Чайковски
Из “Годишните времена” оп. 37a
– Юни – “Баркарола”
– Юли – “Песента на жетваря”
– Август – “Жътвата”
Ал. Скрябин
– Етюд в до-диез минор оп. 2 N. 1
– Мазурка в си минор (1889)
– Валс във фа минор оп. 1
– Ноктюрно за лява ръка в ре-бемол мажор оп. 9
С. Рахманинов
– Прелюд в до-диез минор оп. 3 N. 2
– Прелюд в сол минор оп. 23 N. 5
Фр. Шопен
– Анданте спианато и Голям брилянтен полонез (Andante
spianato et grande polonaise
brillante) оп. 22
30 юли (понеделник) 19.30ч.
ЛЮБОВ МЕТОДИЕВА – СОПРАН,
ДАНИЕЛ ДАМЯНОВ – ТЕНОР,
АТАНАС МЛАДЕНОВ – БАРИТОН
Акомпанимент: Ивайло Иванов
В.А.Моцарт – дует на Церлина и Дон Жуан от операта “ Дон Жуан” – “La ci darem la mano”
Дж. Верди – Ария на Херцога от операта Риголето ‘’Questa o quella’’
Ш.Гуно – Ария на Маргарита от операта “Фауст”
В.А.Моцарт – Ария на Графа от “Сватбата на Фигаро”
Дж.Верди –  дует из Първо дейс твие на операта “Травиата” “Un di felice…..”
Чайковски – Ария на Онегин от “Евгени Онегин”
Дж.Пучини – Ария на Магда от операта “Лястовицата”
Дж. Пучини – Ария на Каварадоси от операта Тоска ‘’E lucevan le stelle’’
Дж.Верди – Ария на Форд от операта “Фалстаф”
А.Дворжак – Ария на Русалка (Месечку) от едноименната опера
Дж.  Пучини – Ария на Калаф от операта Турандот “Nes sun dorma”
Дж.Верди –  дует из Първо дейс твие на операта “Травиата” “Brindisi”
Агустин Лара – Granada

31 юли (вторник) 19.30ч.
АНСАМБЪЛ „ПОЛИРИТМИЯ”
Детска игра, Жетва, Танц из „5 скици” – М.Големинов
Let’s the big dawg eat – К. Брукс
Log cabin blues – Дж. Х.Грийн
Blues thing – Л. Шима
Амадинда сонг
Географска фуга – Е.Тох
„Китка”- фолклорни танци – ар. С. Серафимов
М. Големинов
– ар. А. Аврамов/NobleDrummers

1 август (сряда), 19.30ч.
МИХАИЛ ЙОСИФОВ СЕКСТЕТ
Милица Гладнишка

2 август (четвъртък), 19,30ч.
 ДЕНИЦА ДИМИТРОВА, АРФА
Карл Филип Емануел Бах – Соната
Джовани Батиста Виотти – Соната
Бенджамин Бритън – Сюита
Хенриет Рение – Легенда
Клод Дебюси – Два танца за арфа и струнен оркестър
Мурай Шафер – “Короната на Ариадне”
“Съня на Ариадне”
“Танца на бика”
“Танца на Ариадне”
Марсел Гранджани – Рапсодия

4 август (събота) 19.30ч.
SINFONIETTA DELL’ ARTE
ЯН ТЕГТМАЙЕР – ТРОЕН КОНЦЕРТ ЗА ФЛЕЙТА, ЦИГУЛКА,
ВИОЛА И СТРУНЕН ОРКЕСТЪР
Солисти: Росица Бояджиева, Жужанна Илиевски, Ян Тегтмайер
Дворжак – Серенада за струнен оркестър
Арии на австрийски композитори
Солист: Петра Чиба