Държавен културен институт – културен център „Двореца“
Дворецът в Балчик е бивша лятна резиденция на румънската кралица Мария, строен през 1924-1927 година от италианските архитекти Америго и Августино.
Огромна заслуга за създаването на неповторимата красота на Двореца има архитектът на парка и главен градинар швейцарецът Жул Жани, чийто дело са и парковете на дворците на руския император Николай II в Царско село край Петербург.
В архитектурно-парковия комплекс “Двореца” се включват два основни елемента – сграден фонд и парк – превърнат в научна ботаническа градина, стопанисвана от СУ „Св. Климент Охридски“.
Комплексът представлява множество вили и спомагателни постройки, в които се преплитат старобългарски, готически, ориенталски и мавритански елементи. Разнообразието от култури намират израз, благодарение и на бахайската вяра, която е изповядвала румънска кралица Мария.
Сред забележителностите в самия Дворец са – „Градината на Аллах“, каменният барелеф и олтар на Божията майка, „Английският двор“, Градината с кръстовидното водно огледало“, „Гетсиманската градина“, юзината и „Мостът на въздишките“, „Алеята на виното“, „Алеята на вековете“, „Висящите тераси“, Плачещата градина, гробът на кралица Мария и много други места.
Румънската кралица Мария Александрина Виктория де Единбург се смята за една от най-успешните и красиви владетелки в Европа през миналия век. Тя е родена през 1875 г. в графство Кент, Англия и е внучка на легендарната английска кралица Виктория. Галено са я наричали Миси и е била любимката в семейството. По бащина линия кралица Мария има, макар и по-далечна, родствена връзка с цар Борис III и Симеон II.
На 18 години тя става кралица на Румъния чрез брака си с румънския принц Фердинанд Виктор Алберт Мейнред де Хохенцолерн (1865-1927 г.). От брака си тя има 5 деца: двама синове – първородният Карол (бъдещият крал на Румъния Карол II) и Николай и три дъщери – Елизабет (Елена) – бъдеща кралица на Гърция, Мария (Мариоара) – бъдеща кралица на Сърбия, и най-малката Илиана – омъжена за Хабсбургския херцог – Антони.
Архитектурно-парков комплекс „Двореца” е отворен за посещение целогодишно, включително в почивни и празнични дни. Архитектурно-парков комплекс „Двореца” е достъпен както от северната си страна, така и откъм морето.
Работно време на каси и музей:
Зимно работно време:
Понеделник – Неделя 8:30 до 17:00 ч.
Лятно работно време:
Понедленик – Неделя 8:00 до 20:00 ч.
Входна такса за посещение:
Възрастни – 5.00 лева
Деца (от 7 до 18 години) – 1.00 лев
Деца до 7 години – безплатен вход
Хора с увреждания – безплатен вход
Групови посещения (при представяне на списък):
За група от възрастни – водачът (екскурзовод) влиза безплатно;
За група от деца/учащи – по един ръководител на 10 деца влиза безплатно.
Архитектурно-парков комплекс „Двореца” е един от 100-те национални туристически обекта. В списъка на Българския Туристически Съюз той е под номер 24. Печати на туристическите книжки можете да получите на касите на комплекса.
Телефон: +359 579 76849
Еmail: office@dvoreca.com
Web: www.dvoreca.com
ДЦК – Културен център „Двореца“
9600, гр. Балчик
пощенска кутия № 60